LED-SOIHTU ODEOFLARE

LED-SOIHTU ODEOFLARE - Turvallisuus- ja katsastusvarusteet - M9517088043 - 1
LED-SOIHTU ODEOFLARE - Turvallisuus- ja katsastusvarusteet - M9517088043 - 2
LED-SOIHTU ODEOFLARE - Turvallisuus- ja katsastusvarusteet - M9517088043 - 3
LED-SOIHTU ODEOFLARE - Turvallisuus- ja katsastusvarusteet - M9517088043 - 1
Kelluva LED-soihtu toimii 9 tuntia 4 x AA 91L Litium -paristoilla. Turvallinen käyttää. Vesitiivis IP68/100 metrissä tunnin ajan. Punainen LED-valo, SOS-signaali.
149,00 €
  • Tuotekoodi: 17088043
kpl
Perinteiset soihdut valaisevat noin 30 sekunnin ajan ennen sammumista. Odeo Distress valaisee noin 8 tunnin ajan. Koska valaisu ei perustu pyrotekniikkaan, ovat Odeo-tuotteet päälle kytkettynä täysin turvallisia. Soihtua voi kuljettaa myös lentomatkatavaroiden mukana lennoilla, koska voimanlähteenä on litiumakku tai alkaliparistot.<br /><br />TÄRKEIMMÄT EDUT<br />• Ei kuumene, ei avotulta tai liekkejä – ei riskejä<br />• Ei räjähtäviä yhdisteitä tai ongelmajätteitä<br />• Erittäin turvallinen käyttää<br />• Pidempi toiminta-aika – nyt 8 tuntia, eli 25% pidempään kuin ODEO Mk3<br />• Mukana nyöri<br />• SAR-turvallinen<br />• Ihanteellinen sukellussovelluksissa: testattu 75m syvyyteen saakka<br />• Kelluu<br />• Helppo paristojen vaihto<br />• Sisältää nyt myös IR LED:in NVG-SAR-etsintöjen helpottamiseksi<br />• SoS-signaali sisäänrakennettuna<br />• Pieni ja kompakti (nopeasti mukaan otettavissa hätätilanteisiin)<br />• Helppo aktivointi (jopa märin käsin tai hanskat kädessä)<br />• Kaksoistoiminto: nopea vilkku ja SoS-autosignaali<br /><br />TYYPILLINEN KÄYTTÖTAPA<br />Alun perin merikäyttöön suunniteltu, mutta soveltuu kaikenlaisiin ulkoilmasovelluksiin pienen kokonsa ja keveytensä ansiosta. Pienempi koko tekee ODEO Distress -mallista ihanteellisen välineen vuorikiipeilyyn, hiihtämiseen, melontaan, tutkimusretkille jne. Poistaa tarpeen kantaa mukana hätäsoihtuja – ei vaaraa tulipaloista tai metsäpaloista. ODEO Distress:in pieni koko ja vesitiiviys IP68 (50 m) tekee siitä ihanteellisen välineen myös sukellukseen.<br /><br />VIRTALÄHDE<br />Odeo Distress toimii 4 x L91 litium-paristoilla tai 4 x alkaliparistoilla. Näiden paristojen varastointiaika on erittäin pitkä ja niiden kapasiteetti ja lämpötilankesto mahdollistavat pitkän toiminta-ajan myös äärimmäisissä lämpötiloissa.<br /><br />VAATIMUSTENMUKAISUUS JA STANDARDIT<br />Odeo Distress on suunniteltu täyttämään SOLAS-vaatimukset, minkä vuoksi se on todella hyvä vaihtoehto perinteisille soihduille. Yhdysvaltain Rannikkovartiosto on nykyään johtava eVDSD-signalointilaitteiden (Electronic Visual Distress Signal Device) standardien kehittäjä. Näitä laitteita käytetään korvaamaan perinteiset pyrotekniset soihdut. Odeo Flare™ on varustettu automaattisella valmiiksi ohjelmoidulla SOS-signaalilla vilkkujaksotuksen osalta (siten kuin on määritetty standardissa Annex 4 /COLREGS), joten se täyttää kansainvälisten standardien vaatimukset.
Myymälä
Saatavuus
Osoite
Yhteystiedot ja aukioloajat
Oletko ostanut tämän tuotteen?
Tuotearviointi
Palvelu/toimitus
Vapaavalintainen nimimerkki, jonka julkaisemme arvostelun yhteydessä.
Lähettämällä arvostelusi annat meille oikeuden julkaista sen sivuillamme sekä muissa kanavissa ja medioissa. Venepori.fi-verkkokauppa pidättää oikeuden olla julkaisematta arvostelua. Lähettämällä arvostelusi hyväksyt nämä ehdot.
PostNord Palvelupiste
PostNord Palvelupiste
9,90 €
PostNord Pakettiautomaatti
PostNord Pakettiautomaatti
9,90 €
PostNord Kotiinkuljetus
PostNord Kotiinkuljetus
16,90 €
Nouto myymälästä
Nouto myymälästä
0,00 €